Wódz mylić się nie może

Baśń dla dorosłych. Mitologia rdzennych mieszkańców Ameryki w zderzeniu z mitem o bogactwie. Wysmakowane kadry komponowane niczym malarskie obrazy, malownicze Góry Skaliste, piękne wnętrza śląskich pałaców… Najnowszy film Lecha Majewskiego to wizualna uczta dla kinomanów.

Kontrast. „Dolina Bogów” przenosi nas jednocześnie w świat rezerwatu Indian Nawahów i do luksusowych wnętrz w niebosiężnym zamku najbogatszego człowieka świata. Opowieść snuta przez reżysera składa się z trzech przeplatających się wątków. Pierwszy to świat Nawahów. Drugi to historia Wesa Taurosa (w tej roli John Malkovitch), ekscentrycznego bogacza, miewającego przedziwne pomysły – to tak jakby Jan Kulczyk… siedział na bramce poboru opłat na Autostradzie Wolności. Potentat zamierza kupić tereny znajdujące się w Dolinie Bogów, by wydobywać na skalę przemysłową złoża uranu. W wolnym czasie grywa w tenisa w marmurach, strzela z katapulty Leonarda da Vinci, więzi swoich gości i nie może wypełnić pustki po stracie rodziny. I jest jeszcze pisarz przeżywający problemy małżeńskie i osobiste (Josh Hartnett, znany z „Pearl Harbor”, „Helikopter w ogniu” czy „Sin City”).

Film zachwyca warstwą wizualną, kompozycją kadru, malowniczymi zdjęciami gór. Dla mnie miał wartość dodatkową. Mogłam ponownie przenieść się do przepięknych zamków i pałaców Śląska. Zdjęcia kręcono bowiem w Książu, dawnym opactwie w Lubiążu (sala książęca w scenie tenisowej rozgrywki i audiencji) oraz Pszczynie (słynne schody paradne i gobelin carycy Katarzyny). „Dolina Bogów” nie jest łatwa w odbiorze, pełna jest symboli, ukrytych znaczeń, nawiązuje do klasyki kina („Obywatel Kane”). Wielki wódz Indian uznał jednak film za tak interesujący, że nakazał członkom plemienia, by w „Dolinie Bogów” zagrali. A wódz mylić się nie może.

2 thoughts on “Wódz mylić się nie może

  1. Twoja recenzja ma jabkby dwa tytuły. Który jest właściwszy? Chyba że „Kontrast” jest podtytułem. Czy film był kręcony w Polsce? bo piszesz o Górach Skalistych? Jakiej jest produkcji? Jak widzisz same pytania, bo za mało napisałaś. I ostatnie pytanie: czy ocena na bardzo dobry nie jest zbyt subiektywna, czy nie wynika z tego że kochasz góry?
    Pozdrawiam

    1. Moim zdaniem każda ocena jest subiektywna. Mam nadzieję, że będziesz miał okazję film zobaczyć i Tobie również się spodoba. Zdjęcia powstały na Dolnym Śląsku, Katowicach Sosnowcu, USA (Góry Skaliste), a także we Włoszech. Dolina Bogów jest koprodukcją (Polska-USA-Luksemburg). Kina pozamykane, więc nic nowego w najbliższym czasie nie zobaczę, a w TV strasznie nie lubię. Nadrabiam za to zaległości na drugim blogu – podróżniczym http://www.szlakiery.pl
      Pozdrawiam serdecznie! Na pohybel wirusom!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *