Nie patrz w górę

7/10

Jeden z bardziej inteligentnych i zabawnych filmów, jakie ostatnio widziałam. Śmieszny, gorzki, groteskowy, pełen czarnego humoru, a jednocześnie zaangażowany i poruszający ważne współcześnie problemy. Nie patrz w górę” świetnie się ogląda, i co ważne, obejrzeć się powinno do właściwego końca, bo będzie ich kilka. Niech nie zwiodą was napisy.

Gwiazdorka obsada, na czele z: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Cate Blanchett, Timothe Chalamett… Na planie zgromadziło się gwiazd tyle, że – używając terminologii astronomicznej (biorąc pod uwagę tematykę filmu, nie jest to nie na miejscu) – istna galaktyka.

Fabuła filmu w najkrótszym skrócie. W stronę Ziemi pędzi kometa wielkości Mont Everestu. Jak na to zareagujemy? No właśnie…

„Nie patrz w górę” to film niewątpliwie inny, przykuwający uwagę, o którym będzie się wiele mówiło. Prawdziwy aż do bólu. Wykracza poza szufladki kina gatunkowego. Jego twórca Adam McKay (zdobywca Oscara za scenariusz do „Big Short”) miesza komedię, groteskę, satyrę, parodię, film katastroficzny. Wyśmiewa polityczne patologie, nasze uzależnienie, przyklejenie, a wręcz przyspawanie do mediów społecznościowych. Naigrywa się z naszej obsesji na punkcie promocji, reklamy, słupków oglądalności. Jest krytyczny w stosunku do współczesnej kultury, w której wszystko jest na sprzedaż (wiadomość o nieuchronnej katastrofie przegrywa z sercowymi perypetiami Ariany Grande). To nic, że zmierzamy ku zagładzie. The show must go on!    

1 thought on “Nie patrz w górę

  1. Taaaaak, warto było obejrzeć. Świetne kreacje aktorskie, przerysowane jak cały film, wpadają w pamięć. Ach, ta Ameryka! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *